Kurumsal

Haberler

 
AR-GE yapan şirketlere süper teşvik
Tarih : 03 Temmuz 2013 , Çarşamba

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge yapan firmalara 3.5 milyon liraya kadar hibe desteği verecek. Ar-Ge merkezi kuran için gelir vergisi muafiyeti 2023 yılına kadar da uzatılacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümetin yeni Ar-ge teşviklerini açıkladı. Ar-ge merkezi kuran firmalar için Gelir Vergisi muafiyetini 2023 yılına kadar uzatacaklarını söyleyen Ergün, “Yapacağımız çalışma ile bu muafiyeti 10 yıl daha uzatıyoruz. Bu önemli bir süre” dedi. Ar-Ge merkezi kurmada tam zamanlı eleman sayısının 50 olduğunu hatırlatan Bakan Ergün, “Ar-ge merkezi kurmak için 50 araştırmacı zarureti var. Bunu 30’a çekmek için çalışmalarımız devam ediyor. Yani 30 tam zamanlı eş değer Ar-Ge elemanı çalıştıran firmalarında Ar-Ge merkezi kurabilmesi ve bu desteklerden yararlanabilmesi için bir çalışmamız var” diye konuştu.

3.5 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ

Ergün, firmaları ar-ge’ye yönlendirmek amacıyla yeni bir destek programını hayata geçireceklerini belirterek, şöyle konuştu: “Yatırım Destek Programı adı altında yeni bir mekanizma kuracağız. Bu destekle, 3.5 milyon liraya kadar hibe desteği ve yine kredi faiz desteği vermeyi planlıyoruz. Bu desteği orta ve ileri teknoloji alanlarda ar-ge projesi yapan firmalara ve girişimcilerimize öncelikle vereceğiz.”

PARAMIZ VAR KULLANAN YOK

Başvuru azlığından geçen sene TÜBİTAK bütçesinin bir kısmını iade ettiklerini dile getiren Ergün “Eskiden sıkıntı çekerdik, ‘Bu işe nereden para bulacağız’ derdik. Şimdi bunlara ayıracak paramız var, kullanacak adam arıyoruz, kullanacak üniversite arıyoruz, kullanacak sanayici arıyoruz” şeklinde konuştu.

KOBİ'LER EL ELE GÜÇLENMELİ

“Dev firmalar rekabet edebilmek için uluslararası alanda işbirliği projesi yapıyorlar, bizde KOBİ’ler bile ortak hareket etmiyor” diyen Ergün, “Rakiplerle sadece rekabet edilmez ki, işbirliği de yapılır. Rekabet gücünü artıracak her projeyi Bakanlık olarak destekleriz” dedi.

DAHA ÇOK BAŞVURU YAPIN

Bakan Ergün, Türkiye’nin imrenilecek düzeyde ar-ge desteği veren bir ülke olduğuna vurgu yaparak, gelişmiş ülkelerin birçoğunda bu desteklerin olmadığını söyledi. Sanayicilere seslenen Ergün, şunları söyledi: “Bizim kamu olarak üniversite-sanayi işbirliğine yönelik destek programlarını çok iyi takip edin. Hiç boş bırakmayın ve daha çok başvuru yapın.”

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Univation? Hakkımızda Galeri TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Hizmetler Tübitak 1501 Danışmanlığı Tübitak 1507 Danışmanlığı Tübitak 1511 Danışmanlığı Kosgeb Arge Danışmanlığı
Örnek Projeler Tübitak Başarı Hikayeleri
Referanslarİletişim

E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın

 

 

http://www.facebook.com/univation.com.tr http://twitter.com/univationcomtr
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/univation
  Adres : Hdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Trkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 70 | E-Posta : info@univation.com.tr